Om Mariefreds tidning/Måsen

Mariefreds tidning/Måsen är en nyhetstidning som vänder sig till oss som bor i Mariefred, Åkers styckebruk, Stallarholmen, Strängnäs, Enhörna och Nykvarn. Det kan tyckas som ett udda område, sträcker sig över tre kommuner, men var förr - liksom ofta fortfarande - det givna grannskapet. Här man hade sina släktingar och vänner, här man handlade och här man blev kvar. Tidningen MT/Måsen (begynnelsebokstäverna i orterna), som funnits sedan 1980-talet, har myntat uttrycket ”Måsenområdet”. Mariefreds tidning har funnits sedan mitten av 1800-talet och tidningens nuvarande form (en sammanslagning av dem båda) har man kunnat läsa sedan tidigt 2000-tal.

 

Tidningen, som går att prenumerera på, kommer ut en gång i veckan, på torsdagar/fredagar i pappersform, på måndagar/tisdagar i digital form. Från nyår 2022 kan man läsa den digitala tidningen i vår nystartade app. Tidningen delas även ut gratis till samtliga hushåll i området (23 000 exemplar) fem gånger per år. Som prenumerant har du fri tillgång till allt material på hemsidan. Du kan också följa MT/Måsen på Facebook och Instagram.

 

Välkommen som prenumerant eller annonsör. Via MT/Måsen, tidningen du kan lita på, kan du läsa om det mesta och når de flesta.

Redaktionen

Ansvarig utgivare

Anna Löfving

anna@masenredaktionen.se

073-640 38 61

Reportrar​

Ylva Liljeholm

ylva@masenredaktionen.se

Helena Wildros

helena@masenredaktionen.se

Barbro Holmberg

barbro@masenredaktionen.se

Redigerare

Klara Löfving

klara@masenredaktionen.se

Chefredaktör

Serafia Olausson

serafia@masenredaktionen.se

070-608 97 40

Administratör

Barbro Holmberg

barbro@masenredaktionen.se

Prenumerationsansvarig/kundtjänst

Maryam Kaminska

prenumeration@masenredaktionen.se

Annonsansvariga

Jonas Rådström

jonas@masenredaktionen.se

Malin Åneby

malin@masenredaktionen.se